środa, 17 lipca 2013

Cz. 5. Państwo - Administracja Państwowa jako dział gospodarki a PKB



Administracja Państwowa jako dział gospodarki a PKB

W czasach globalnego kryzysu, oczywiście nie z winy naszych rządzących :), najważniejszą kwestią jest zapewnienie rozwoju państwa przez wytwarzanie/gromadzenie/dystrybucję dóbr, tak, aby PKB (produkt krajowy brutto) mogło się zwiększać.

Są działy gospodarki,  które dają wzrost PKB :
    1. Przemysł,    2. Budownictwo,     3. Rolnictwo,     4. Leśnictwo,     5. Transport,
   6. Łączność,     7. Handel,     8. IT, Kinematografia,Telekomunikacja  9. Nauka i rozwój techniki 10.Kultura i sztuka 11.Turystyka


Są też takie, które mogą w przyszłości owocować wzrostem PKB, lub jego spadkiem:       
A1)  Gospodarka komunalna  A2) Gospodarka mieszkaniowa oraz niematerialne usługi komunalne  B1) Oświata i wychowanie B2) Ochrona zdrowia i opieka społeczna B3) wymiar sprawiedliwości B4) Finanse i ubezpieczenie

Grupa A – jedynie długofalowe, właściwe, planowanie zapewnia wzrost PKB
A1)  Gospodarka komunalna  A2) Gospodarka mieszkaniowa oraz niematerialne usługi komunalne

Grupa B – każde właściwe planowanie zapewnia wzrost PKB
AD B1) Oświata i wychowanie – odpowiednie przygotowanie ludzi do zawodu, kreatywności, myślenia, działania wraz z kierowaniem i kreowaniem edukacji na potrzeby rynku, może zwiększać PKB
AD B2) Ochrona zdrowia i opieka społeczna – odpowiednia ochrona zdrowia: prewencyjna, lub nastawiona na 100% wyleczenie, stałe usunięcie choroby lub jej objawów, prowadzi to zwiększenia ilości ludzi samowystarczalnych i pracujących na rzecz Państwa – innych obywateli;
Opieka społeczna i Urząd Pracy – dobrze zorganizowany przyniesie korzyści płynące z postawienia „na nogi” jednostek z problemami, i znów samowystarczalność jednostki  i wzrost PKB
AD B3) wymiar sprawiedliwości – dobrze zorganizowane prawo i jego egzekucja pomaga w utrzymaniu porządku i zapewnieniu bezpieczeństwa już pracującym i samowystarczalnym jednostkom – zapobiegając negatywnym czynnikom spadkowym wobec PKB
AD B4) Odpowiednie finansowanie – może doprowadzić do rozwoju firm przynoszących zyski dla państwa  a ubezpieczanie ma zapewnić stałość rozwoju PKB, pomimo zjawisk negatywnych, to z winy ludzi, lub związanych z naturą.
AD B5) Kultura fizyczna – ma zapewnić sprawność na długie lata, może to robić  przez wzorce osobowe, lub też bezpośrednie finansowanie młodzieżowych klubów sportowych – kardiochirurgia, torakochirurgia i inne związane z brakiem kultury fizycznej dziedziny medycyny są naprawdę drogie. Wypoczynek – jakże ważna rzecz, bez niej dochodzi w końcu do wypalenia zawodowego, np.  schorzeń kręgosłupa lub serca – i w efekcie ogólnej rozsypki zdrowia jednostki. Ten ważny temat poruszę jeszcze na końcu.

Są takie działy gospodarki, które obniżają PKB:
C1) Administracja państwowa

Administracja Państwowa jest odtwórcza, nie tworzy niczego, ma kontrolować, reformować i wdrażać reformy i udoskonalenia, ale jej objętość , im większa, tym PKB maleje.
Jest ona „obsługą firmy”.
Jak robisz przyjęcie w restauracji na 40 osób, a masz małe fundusze, to zatrudniasz 20 kelnerów/kelnerek ? A jeżeli chcesz, żeby przyjęcie przebiegło miło, spokojnie, i bez problemów, to standaryzujesz dania i sposób podawania, czy różnicujesz listę menu na 24 różne dania?

Tak jest też z administracją państwową. Im większa, tym więcej pieniędzy wessie. Im większa komplikacja tym trudniej dograć szczegóły.

I tak, zgoda: administracja Państwowa nie jest zatrudnieniem w szarej strefie. OK. Podatki wracają z wydatków na samą administrację, ale nie są dodatkowo  pomnożone przez podatki z dóbr wytworzonych/usług wykonanych.

A jeżeli, tę samą funkcję pełnić mogą 3 osoby, to po co ma ich być 20?

Chodzi zapewne o elektorat. Ale mam nadzieję, że jako elektorat,  administracja państwowa pozostaje lojalna wobec państwa, a nie rządu.

Trzeba rozumieć, iż biurokracja w formie rozpuchłej administracji, jest niekorzystna.

Biurokracja natomiast w formie standaryzacji, szczegółowości wymogów i ich spełniania, w zakresie indywidualnej organizacji i dostarczania informacji, jak najbardziej.

Czyli wdrażanie nowych, automatycznych systemów przekazywania informacji, podpiętych pod automatyczne narzędzia sprawdzające, które są kontrolowane przez ludzi jedynie w razie niezgodności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz