środa, 17 lipca 2013

Cz. 2. Państwo - konflikt interesów.



Konflikt interesów. To bardzo ważna kwestia, w każdej firmie.

Jeżeli Jan Kowalski, w firmie ABC, jest managerem/ dyrektorem sprzedaży suszarek, pralek i grzejników.
Dostawcą hurtowym dla firmy ABC w zakresie suszarek jest firma FGH – należąca do żony Jana Kowalskiego – Anny Kowalskiej.  Jan Kowalski pozostaje w konflikcie interesów z firmą, w której pracuje. Czemu?

Bo firma ABC sprzedaje w jego oddziale suszarki, pralki i grzejniki, a w związku z interesami rodziny Kowalskich, Jan będzie nastawiony na sprzedaż suszarek. Choćby był super uczciwy, będzie podświadomie wybierał suszarki, jako asortyment, na który kładzie nacisk.

Teraz inny przykład – krajowy.
Wojewoda ma firmę budowlaną, zajmującą się kanalizacją (on, jego żona, lub syn, lub córka). Ma do wyboru trzy projekty rozwoju gminy : 1) rozwój dróg 2) rozwój lokalnej szkoły 3) doprowadzenie kanalizacji
Co wybierze i na co postawi nacisk?

Teraz ciekawostka : Wikipedia w polskim języku nie posiada hasła : Konflikt interesów.
Czemu? Czyżby ten problem nie dotyczył Polski.....

Po pierwsze jest to jak najbardziej palący problem. Tylko hasło jest zablokowane, przez, podobno, niewłaściwe sformułowania.
Polecam hasło „conflict of interests” na Wikipedii.


Myślę, że nasz kraj miałby dużo inny wygląd i mniejsze problemy finansowe, zamówień publicznych, administracyjne, oraz lepiej wykorzystywane środki publiczne, gdyby w zdecydowany sposób uciąć możliwości pozostawania w konflikcie interesów indywidualnych i państwowych.  

Duże korporacje jak oka w głowie strzegą zasad unikania konfliktów interesów. W korporacjach co rok wypełnia się ankietę na ten temat. Uchylanie się od udzielenia informacji lub podanie nieprawdziwych jest obciążone procesem sądowych.


W Polsce... cóż. Administracja i Rząd robią co chcą.  A nie, przepraszam, to co im się opłaca.

Afera hazardowa, afera monopolowa.
Za Hamletem z Shakespeare'a:
„Afera, afera, afera.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz